Bateri Kursu İzmir

Baget Nedir ve Nasıl Kullanılır? » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Baget Nedir ve Nasıl Kullanılır? | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Baget Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bagetler, bateri enstrümanın da yer alan davul ve zilleri çalmaya yarayan tahtadan yapılma çubuklardır.
Hammaddesi tahta olduğu için farklı ağaçlardan baget yapılabilir ve bagetin kalitesi yapıldığı ağaç türüne göre değişmektedir.

Bagetlerin kalın ve ince bir yapıda olması da farklı ses tonlarının çıkmasını sağlamaktadır.
Onun için farklı müzik dallarında farklı kalınlıklardaki bagetler kullanılmaktadır. Kalınlıkları değişse de ölçüleri yanı çubuğun uzunlukları standarttır. Zaten önemli olan bagetin kalınlığıdır. Ancak çoğunlukla 5A ve 5B kalınlığında bagetler tercih edilmektedir. Bagetler tahtadan imal edildiğini belirtsek de demirden yapılan bagetlerde kullanılmaktadır.

Demir bagetler kullanımı zordur ve kullanılan müzik aletine zarar verebilir.
Bu nedenle pek kullanılmamaktadır. Özelikle yeni başlayanlar için tahta baget daha kullanışlıdır. Farklı ses tonları için farklı kalınlıkta bagetlerin kullanılacağını bahsetmiştir. Örneğin Jazz Müzik ve Latin müzik türlerinde daha ince baget türleri kullanılmakta iken, Metal ve Rock müziklerde daha güçlü bir ses elde etmek için daha kalın bagetler tercih edilmektedir. Yani ince bagetlerde daha ince ve tiz sesler elde ediliyor iken daha kalın bagetlerde daha güçlü sesler elde edilebilmektedir.

Evde baget ile çalışacak için komşuları çok fazla rahatsız etmemek adına ince bagetler kullanılabilir.   Baget uçları da değişkenlik gösterilmektedir. Uç kısımları yine tahta veyahut plastik olabilir. Ancak tahta uçlu bagetler daha kullanışlıdır ve birçok müzik dalında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Baget kullanımında bagetin ellerde tutuluşu da doğru sesi yakalamak ve düzgün bir çalma için oldukça önemlidir.

Bateri müzik aletini çalmak üzere kullanılan bagetlerde, kullanılacak müzik türüne göre uygun bir baget satın almak, özellikle yeni başlayanlar için uygun baget tercih etmek ve gerekirse uzman bir eğitmenden ders almak ile kısa zamanda baget kullanımını öğrenilebilmektedir.