Bateri Kursu İzmir

Bateri Hakkında Merak Ettikleriniz » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Bateri Hakkında Merak Ettikleriniz | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Bateri Hakkında Merak Ettikleriniz

Bateriyle İlgili Temel Bilgiler

Bateri şarkılara ritim tutabilmek için kullanılan Fransızca kökenli bir kelime olup, davul seti ya da vurmalı çalgılar takımı olarak ifade edilir. Bateri çalmaya yarayan alete “baget” denilmektedir. Bunların  incelik ve kalınlık bakımından değişik çeşit ve modelleri bulunmaktadır.

Bateri çalmanın temelinde çok hızlı olmanın önemli olduğu düşünülsede asıl önemli olan denge ve akıcılıktır. Hızlı çalmak daha sonra oluşacak bir eylemdir ve bu bateristin bateriye olan hakimiyetini göstermektedir.

Bateride sağ el, sol el, sağ ayak, ve sol ayak uyumu çok önemlidir. Ellerin ve ayakların her birinin ayrı bir ritmde çalabilmesini sağlamak için beyni dörde bölmek gerekir. Bu da zor bir işlem olduğu için bateriyi diğer enstrümanlardan birazcık farklı kılar.

Standart bir bateri, 3 – 4 parça arasında değişen zil setinden ve 5 parça davuldan oluşur. Her bir nota bateri setinde farklı bir davulu ya da zilleri temsil eder. Türk müziğinde yaygın olarak 4/4’lük ve 9/8’lik ritmler tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra 6/8’lik ve 7/8’lik ritmler de kullanılmaktadır. İlk başlangıçta çok iyi nota bilgisinin olması şart değildir fakat yinede 4’lük, 8’lik ve 16’lık notalar çalınabiliyor olmalıdır.

Bateri çalmanın nasıl bir şey olduğunu merak edenler için İzmir’de ücretsiz bateri deneme imkanı sunuyoruz. Siz de sadece yazıdan okuduklarınızla değil, gözünüzle görmek istiyorsanız, bateri kursumuza gelip bateri çalmayı tamamen ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.