Bateri Kursu İzmir

Bateriyi Oluşturan Parçalar Nelerdir? » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Bateriyi Oluşturan Parçalar Nelerdir? | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Bateriyi Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Bateriyi oluşturan parçalar; Pes Davul (cross, kick, bas), Hing Tom (alto), Mid Tom (alto), Floor Tom ( low tom), Trampet, Hi-hat, Ride (zil), Crash (zil)`den oluşur.

bateri-parçalarının-isimleriTrampet ve Kordları; İki değnekli küçük davuldur. Snare de olarak bilinir. Kasnak biçimini andıran görüntüsüyle gövdesi tahta ve alaşımdan oluşmaktadır.Trampet kordları; gövdenin alt bölgesinde bulunan manyetik demirlerdir. Sesin istenen şekilde çıkmasını sağlar.

Bagetler; bateride davul ve zil gruplarını çalmak amaçlı kullanılan çubuk şeklinde ölçüleri standartdır fakat  5 ile 10 cm. daha uzun tipteki bagetler de nadiren bulunur. Beget kalınlığı müzik türüne göre değişir. En çok kullanılan baget 5A ve 5B`dir.

Hi-Hat-Ride ve Crash Zilleri; ritmin devamını sağlayan, özellikle Rock stilinde müziğe eşit araklıklar veren vuruşlar halinde çalınır. Hit hat iki zil üst üste konulur. Ayakta kullanılan tek zil çeşididir. Zil serbest bırakılınca gürültülü, üzerine bastırıldığında hafif ses çıkarır.

Bateride sehpa, yardımcı aksam ve tabure yer almaktadır. Tabure bateristin rahatlığı düşünülerek tasarlanmış sabit oturaktır. Bateri dersi ne yeni başlayanlar için sehpalar da ziller ve diğer elemanlar için bateristin güvenli şekilde kontrol edebileceği yardımcı parçadır. Zilleri sabitlemek için stant adı verilen sehpalar kullanılır. Sehpalar T ve normal sehpa olarak ayrılır. Rok stantlar ise geniş köprü görünümdeki aksanlardır. Baterideki elemanları sabitlemek açısından önemli araçlardır.