Bateri Kursu İzmir

Darbuka Nasıl Çalınır? » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Darbuka Nasıl Çalınır? | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Darbuka Nasıl Çalınır?

Darbuka köken olarak birçok medeniyetten yararlanmış, Orta Asya, Türk, Arap, Balkan müziklerinde önemli yeri olan bir enstrümandır.
Özellikle ülkemizin coğrafyası bakımından doğu kültürüne yakın olması darbukanın kulağa yatkınlığını arttırmış ve benimsenen bir enstrüman olmasını sağlamıştır. Vurmalı sazlar incelendiğinde darbukanın bunların içinde çalması en kolay göründüğü açıktır ancak işin aslı o kadarda basit değildir.

Genel olarak ritim aletlerine dünya bazında oldukça büyük bir ilgi vardır.
Dünya geneline bakıldığında her medeniyetin her kültürün geleneksel bir vurmalı çalgısı olduğunu görürüz. Bunun nedeni hem ritmin hayatında içinde olan, heyecanı, sevinci, mutluluğu içinde barından bir unsur olması hem de ritim kulağı olan her insanın kolayca çalabilmesidir. Ritim müziğin kalbidir. Ritim durursa müzikte durur aslında her şey belirli bir ritim üzerinde gider. Bu sebepten dolayı insanlar ritme ve ritim enstrümanlarına oldukça yatkındır.

Darbukalar eskilerde bakır üzerine hayvan derisi gerilerek yapılan bir enstrümandı ancak teknolojinin gelişmesiyle döküm darbukalar ortaya çıkmıştır.
Üzerine hayvan derisi yerine zamanla kimyasal maddelerden elde edilen deriler gerilmiştir. Günümüzde hala özel üretim eski usul darbukalar olsa da bunlar çok az ve maliyetli darbukalardır.

Darbuka çalmanın ilk adımı düzgün bir darbuka edinmekten geçmektedir.
Darbuka alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur darbukanın akustiğidir. Mutlaka deneyerek almanızda yarar vardır. Darbuka derisinin her yerine vurarak sesinin nasıl olduğuna Düm ve Tek’in nasıl çıktığına dikkat edilmelidir. Düm’in yeterince bas Tek’in ise yeterince sade çıkmasına dikkat edilmelidir.

Darbuka eğitimi ilk olarak iki el kullanımı ve eller arasında ki koordinasyonu güçlendirecek alıştırmalar işlenmektedir.
Bu bir anda kavranabilecek bir koordinasyon değildir. Bunun için daha basit anlamda bazı refleks kırma çalışmaları yapılmalıdır. Bu koordinasyon çalışılarak zamanla oturacaktır. Alıştırmaları tam ve eksiksiz yaptığınız takdirde bu zaten olacaktır. Örneğin düm ve tek kullanımı darbuka çalmak için son derece önemlidir. Sağ elle çalıyorsanız sağ elle düm vurursunuz, sol elle de teki vurursunuz. Eğer sol elle çalıyorsanız ise solla dümü sağla teki çıkarırsınız.Zaten bu düm tek alıştırmalarıyla koordinasyon çalışması paralel gitmektedir.

Darbuka eğitiminin kilit noktası düm, tek, ka, te ses örgüsünün darbuka üzerine yansımasını öğrenmektir.
Bunun dışında bir çok medeniyetten ve toplumdan kalan tarihleri oldukça eski olan bazı temek usuller vardır. Bunlar düm tek gibi ses örgüyle ifade edilebilirken bilinmesinde oldukça yarar vardır. Ayrıca darbuka ritimleri içinde belirli başlı ritim çeşitleri vardır bunlarsofyan, semai, aksak, ağır aksak, Türk aksağı gibi ritim çeşitleridir

Bateri kursumuzda darbuka dersleri de verilmektedir, bir çok bateri kursu öğrencimiz ilerleyen zamanlarda darbuka dersi de almakta ve ritm konusunda farklı aletleri denemektedirler.

Bateri dersi İzmir