Bateri Kursu İzmir

Davul Dersi Bilgileri » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Davul Dersi İzmir Bilgileri | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Davul Dersi İzmir Bilgileri

Bateri kursu izmir şeklinde aratıp bateri kursu alarak stres atmak isteyenler için hazırlanmış, bateri hakkında ve bateri kursu hakkında faydalı bilgiler içeren bir bateri kursu yazısına hoşgeldiniz.

Bateri basit anlamıyla vurmalı çalgılar takımıdır. Aslında bir enstrüman değil bir çok enstrümanın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Baterinin bugünkü halini alması pek çok zaman almıştır. Zamanla çeşitli virtüözler veya araştırmacılar bateriye çeşitli eklemeler ve çıkarmalar yapmışlardır. Aslında hizmet ettiği müzik türüne göre bateriler farklı vurmalı çalgıların bir araya gelmesiyle oluşur. Bir caz türünde kullanılan bateri ile metal türünde kullanılan bateri aynı bateri değildir. Genel anlamıyla bateri olsa da temel birkaç parçası dışından farklı vurmalı çalgıları bünyeleri içine almaktadır.

Bateri esas olarak şarkılarda ritim tutmaya yarayan enstrümandır. Temel olarak günümüzde 5 parça davul ve 3 zil setinden oluşmaktadır. Ortaya çıktığı zamanlar iste 2 davul 2 zil setinden oluşmakta idi. Şuanda bu setler davulda hightom, midtom, lowtom, trampet ve kick’den oluşmakta zil seti ise crash, hi – hat ve ride olarak bir araya getirilmektedir. Bunun dışından müzik türüne göre farklı eklemeler yapılabilir. Mesela metal müziğinde ritmi daha sık tutmak ve Show amaçlı twin pedalı kullanılmaktadır.

Bateri eğitimi en temelden başlaması gerekmektedir. Doğru oturuş pozisyonu ve doğru baget tutumu bateri çalmanın temelini oluşturmaktadır. Doğru tavır yakalandıktan sonra el ve ayak koordinasyonunu geliştirmek amaçlı egzersizlerle devam eder. Ardından atak çalışmaları, şarkı çalışmaları ve teknik çalışmalarla devam etmektedir.

Bateri eğitimi alırken nota ile eğitim almaya özen gösterin. Bateride notasyon sistemi kulağa enteresan gelebilir ancak tamamen kendine özgü bir nota sistemi vardır. Hemen hemen bütün metotlar bu nota sistemi ile egzersizlerini göstermektedir.

Bateri ile ilgili pek çok tartışma bulunmaktadır. Bunlardan en öne çıkanı bateri akordu meselesidir. Şu bir gerçektir ki baterinin akordu vardır ve sıklıkla kontrol edilmesi gerekmektedir. Doğru tondan bateri çalımı hem gelişimini hızlandırır, hem vuruşunuzda ki hassasiyeti oluşturarak bir stil oluşturmada önünüz açık duruma gelir.

Bateri çalmanın birey üzerinde hem fiziki hem de psikolojik olarak pek çok yararları vardır. Fiziki yararlar arasında en öne çıkanı kondisyon oluşturmadır. Unutulmamalıdır ki bateri bir kondisyon işidir. Psikolojik olarak ise günlük hayatından stresinden sıyrılmaya, sistematik ve disiplinli düşünce tarzı benimseme gibi bir çok olayın tetikleyicisi durumundadır.

Çocuklarda ise özgüvenin gelişmesinde, insan ilişkilerinde etkin bir konum elde etme, kısa sürede net ve doğru kararlar verebilme yetisinin gelişmesinde önem bir rolü vardır baterinin.