Bateri Kursu İzmir

Modern Davulun Babası » Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları Modern Davulun Babası | Bateri Kursu İzmir'le En Sağlam Bateri Notları

Modern Davulun Babası

Modern Davulun Babası

Gene Krupa

gene krupaGene Krupa, vurmalı çalgıları bir araya getirip bizi modern davulla tanıştıran yegane müzisyen.  Müziğin tek enstrümanın egemen olduğu tutumuna karşı bir set oluşturarak aslında büyük bir devrime imza atmıştır.

Davulculukta birçok ilke sahip olan Gene Krupa, oldukça fazla unvana sahiptir. İlk davul soloyu insanlara sunmak, bas davulla ilk kaydı yapmak, 10′ un üzerinde filmde oynayıp idol haline gelmek gibi.

Ama Gene Krupa’ nın  en büyük imzası belki de arka planda olan davulu öne çıkartarak, jazz müzik içerisinde diğer enstrümanlarla eşit önem kazanmasını sağlamaktır.

Gene Krupa’ nın biyografisine bakacak olursak, 15 Ocak 1909 yılında doğan Gene Krupa, 1915den 1929 a kadar jazz müziğinin ana şehri olan Chicago’ da yükseldi. Bir müzik marketin getir-götür işlerine yaparken, 13 yaşında ilk davul işini aldı ve başarılar sahibi bir müzik adamı haline geldi.

Çeşitli orkestralarda görev aldıktan sonra, 1935 yılında The “Benny Goodman Orkestası” na katılan Gene Krupa’ ın  Sing sing sing adlı parçada gösterdiği davul performansı, halen tüm zamanların en iyisi olarak anılır.

Gene Krupa 1938 yılında kendi orkestrasını kurarak, Goodman orkestrasını bıraktı. 1951 yılında Norman Granz’in prodüktörlüğünü yaptığı ve dönemin en ünlü müzisyenlerinin bulunduğu “Jazz At The Philharmonic” tur gösterilerinin en gözde üyesi haline geldi. 1954 yılında Cozy Cole’un New York da açtığı davul okuluna ortak olan Gene’ in öğrencisi olmak isteyen öğrenciler okula akın etti.

Gene 1960 yılında kalp krizi geçirdikten sonra,  quartır lar ve triolar üzerine yoğunlaştı. 1967 yılında emekli olmasına rağmen, fazla uzak kalamayarak 3 yıl sonra sahnelere yeniden döndü. 1973 yılında  Carnegie Hall’da Benny Goodman, Teddy Wilson ve Lionel Hampton’la verdiği konser belki de hafızalarda kalan son performanslarından biridir.

16 ocak 1973 yılında kan kanserinden hayatını kaybeden Gene Krupa, tartışmasız olarak hala bütün dünyada saygıyla anılan, tarihteki ilk davulcudur.

Bateri Kursu İzmir